Sociální sítě jako game-changer lidských životů?

Změnily sociální sítě naše životy a priori k lepšímu? V krátkém zamyšlení nabízíme náš pohled na věc.

Sociální sítěSociální sítěNedávno jsem si přečetl, jak moc změnily sociální sítě životy lidí. Svým způsobem je to pravda. 

Mění to, jak trávíme čas, jak jsme v kontaktu s přáteli, jak jednáme, jaké máme vidění světa, jak se prezentujeme, jak přijímáme podněty zvnějšku... Se sociálními sítěmi přišly dost podstatné změny a navíc v extrémně krátké době, to je bez debat. 

Opravdu je třeba Facebook nebo LinkedIn sám o sobě technologickou inovací, která mění lidské životy? A navíc k lepšímu, jak sami tvrdí? Že mění, je jasné, ale zda tak jednoznačně pozitivně, to si tedy nejsem zdaleka jist.

Příklad:
Facebook přilákal skoro 3 miliardy uživatelů. Avšak nevšiml jsem si, že by vytáhl 3 miliardy lidí z chudoby. Nebo alespoň těmto uživatelům jinak zásadně zlepšil životy. 

LinkedIn má zhruba 800 milionů uživatelů. Pomohl ale 800 milionům uživatelů k lepší práci anebo k vyšším výdělkům?

Možná to vidím jen úzkým a laickým pohledem, ale zdá se mi, že ve skutečnosti ze sítí vytěží skutečnou přidanou hodnotu jen minimum uživatelů (když pominu, že z toho těží hlavně vlastníci těchto sítí a jejich byznys). 

Nejsem idealista jdoucí proti sociálním sítím. Sám je uměřeně využívám v soukromém životě i v tom pracovním. Propojují mě s lidmi, přináší výhody a potěšení, ale i negativa a žerou mně čas stejně, jako vám.

Jen si tak říkám, že někdy s tím nadšením a adorací těchto platforem je třeba postupovat uměřeně. 

A když to tak člověk vezme, tak mnohem větší dopad na konkrétní lidské životy mělo rozšíření automatických praček než jakákoliv sociální síť. 

Zkuste si představit týden bez Twitteru a týden bez pračky.

Autor Luděk Kantor

Autor: Luděk Kantor

Luděk je původně vystudovaný strojař. Posléze prošel univerzitním vzděláním humanitního zaměření. Při pohovorech s technicky zaměřenými kandidáty často zavzpomíná na své předchozí působení v automotive a strojírenství. A co dělá ve volném čase? Vyhledává dobrodružství v přírodě, sleduje NHL a staví LEGO.
Chcete být v obraze?

Buďte první, kdo se dozví o tom, co se na Plzeňsku děje.


Souhlasím s podmínkami použití

Nemáme rádi spamy. Uděláme vše proto,
aby náš obsah byl pro vás zajímavý.