Óda na home office

Gigabajty digitálního prostoru jsou v posledních dnech zaplaveny příspěvky opěvujícími home-office. Hybatelem tohoto dění se stal jakýsi malý virus s předponou korona. Mnohde je díky tomu slyšet: „Jo, konečně práce z domu! Super, je to efektivní, užívám si to!“ 

Home officeHome office


To nadšení mně nápadně připomíná novoroční útok na fitka a lidi hovořící o "životním rozhodnutí", kteří se konečně cítí "happy" (jako by jim snad cosi bránilo být happy i předtím). Podívejte se pak do posiloven v únoru a "ledňáčkům" je konec.


Předně: nelžeme si do kapsy. Home office není pro každého. Je pro mě záhadou, proč se automaticky počítá s tím, že pracovní výkon na home office je stejný či dokonce vyšší než výkon odvedený v kanceláři.


Práce z domu vyžaduje silnou sebekázeň, disciplínu a o dost jiný vztah k dané činnosti. Mám-li silnou emoční vazbu k dané činnosti, tak budu patrně pracovat vcelku bez problému. Též pokud bude vnější motivace silná (tlak na výdělek, abych uživil rodinu apod.), tak to půjde.

A teď to klíčové -> opravdu si myslíte, že většina lidí pracuje s láskou ke své činnosti anebo proto, že mají silnou motivaci? Pochybuji o tom. Značná množina naopak pracuje, protože "prostě tak nějak pracuju, no". 

Kde není emoční vazba/motivace, tam musí být daleko vyšší podíl vnější kontroly a řízení. Na to zatím firmy nejsou připravené. 


Po jepičím období nadšených ód na genialitu jménem home office je třeba pragmaticky a férově říct, že práce formou home office je dovednost. A tu je třeba si osvojit a zdokonalovat se v ní. Neříkám, že home office je slepá ulička. Naopak, dává smysl a je v ní ohromný potenciál do budoucna. 

Co ale smysl nedává je si myslet, že rozdáme plošně notebooky, šmahem vyšleme lidi, kteří takto nikdy nepracovali domů a vše půjde beze změny výkonu dál.


Autor Luděk Kantor

Autor: Luděk Kantor

Luděk je původně vystudovaný strojař. Posléze prošel univerzitním vzděláním humanitního zaměření. Při pohovorech s technicky zaměřenými kandidáty často zavzpomíná na své předchozí působení v automotive a strojírenství. A co dělá ve volném čase? Vyhledává dobrodružství v přírodě, sleduje NHL a staví LEGO.
Chcete být v obraze?

Buďte první, kdo se dozví o tom, co se na Plzeňsku děje.


Souhlasím s podmínkami použití

Nemáme rádi spamy. Uděláme vše proto,
aby náš obsah byl pro vás zajímavý.