Nahradí práci recruitera stroje?

Nahradí práci recruitera stroje? Ještě před pár lety jsem tu obavu měl. Dnes už ji nemám. 

Human versus technologyHuman versus technology

Hodně se mluví o digitalizaci napříč segmentem HR. Technologie vstupují do světa HR čím dál víc a je to jasně vidět. Má to ale hranice? Podle mě ano. Nastane zvláštní paradox:

"V digitalizovaném recruitmentu budou klíčovým faktorem sociální dovednosti! Čím více se HR digitalizuje, tím více bude třeba "lidský faktor".

Vidím v našem oboru lidi, kteří si myslí, že si nakoupí super telefony, Macbooky, appky, databáze a mají vyhráno. Jenže nic není vzdálenější pravdě. Technologie se "zplošťují", stávají se zcela běžně dostupnou komoditou, ke které má přístup každý. 

Příklad: zaplatíte si nástroje, které vám vyhledají na sítích vhodné kandidáty. Jenže ony vyhledají jen profily, ne skutečné lidi! Ty pak oslovuje a dále s nimi jedná člověk, tam se láme chleba, v tom tkví onen "breaking point".  

A kolik dalších lidí si bude moct pořídit stejné automatizované nástroje na vyhledání kandidátů? Skoro by se dalo říct nekonečně mnoho. 

Soft skills si tak lehce nepořídíte. Dovednosti jako budování vztahů a důvěry, schopnost inspirovat, zaujmout, přesvědčit či budovat networkingovou síť - to jsou nástroje budoucnosti. Dovednosti, za které budou ochotni zákazníci zaplatit, neboť budou přidanou hodnotou.

Tenhle trend se jasně ukazuje a myslím, že by z něj měli mít "vítr" hlavně přeposílači životopisů, kterých je v naší branži plno. Jejich práce zmizí, zastanou ji technologie. Těmto lidem zbude jen velmi málo toho, čím budou pro trh a zákazníky zajímaví. Ani nákladově nebude dávat smysl takovým lidem platit, technologie zvládnou jejich práci v násobném objemu a zároveň mnohem levněji.

Dejte na mě a rozvíjejte se v soft skills. Zbavte se rutinní činnosti ve prospěch technologií a věnujte energii tam, kde to má smysl: lidem a jednáním s nimi. Budováním vztahů, posilováním důvěry. Sociální dovednosti Vám pomohou se adaptovat na transformaci trhu, která již probíhá. To žádná appka nebo program nedokáže. 


Autor Luděk Kantor

Autor: Luděk Kantor

Luděk je původně vystudovaný strojař. Posléze prošel univerzitním vzděláním humanitního zaměření. Při pohovorech s technicky zaměřenými kandidáty často zavzpomíná na své předchozí působení v automotive a strojírenství. A co dělá ve volném čase? Vyhledává dobrodružství v přírodě, sleduje NHL a staví LEGO.
Chcete být v obraze?

Buďte první, kdo se dozví o tom, co se na Plzeňsku děje.


Souhlasím s podmínkami použití

Nemáme rádi spamy. Uděláme vše proto,
aby náš obsah byl pro vás zajímavý.