Kandidáte, ať Síla provází tě!


Kandidáte, ať Síla provází tě!Kandidáte, ať Síla provází tě!

Prodrat se nabídkami práce může být pro leckoho nadlidský úkol. Jak vybrat tu správnou nabídku? Kde se diskrétně zeptat, zda jsou mé představy reálné? Kdo mi nastaví zrcadlo trhu a obeznámí mě s fakty a trendy?

Mnoho otázek a málo odpovědí. Čím déle se na poli personalistiky pohybuji, tím více mě napadá podobenství se Star Wars.

Množství personálních agentur, headhunterů a interních recruiterů. Docela příhodná parelela pro klany bojující proti sobě. Bytosti odlišně vypadající, různě myslící a konající, každá na jiném levelu vyspělosti a s jinými zájmy. Pracovní nabídky jsou zase symbolizovány množstvím galaxií, na kterých je ještě více planet.

Jak se v takovém chaosu pohybovat a jak poznat, kdo je kdo? V legendě Star Wars se hovoří o tzv. Rovnováze Síly (Síla vs. Temná strana Síly). Temnou stranu Síly najdeme i na trhu práce - konzultanti dělající pětiminutové pohovory po telefonu, pracující na pozicích pro zákazníky, o kterých nic neví, přeposílající životopisy apod. S nadsázkou si je můžeme připodobnit ke Stormtrooperům nebo bojovým Droidům. Zkrátka plní rozkazy a neptají se proč.


Sílu, tedy tu dobrou stranu Síly, reprezentují Jediové. Ano, to jsou ti "klaďasové" s pláštěm a mocným světelným mečem. Ti, kteří dodržují Kodex jednání Jedi. Svým obsahem je Kodex něco jako nepsaná pravidla slušného recruitmentu. V očích mnohých má být správný recruiter jako mistr Yoda, legenda Jediů - ten moudrý, Sílu ovládající, Kodex dodržující, předvídavý, férový, pocity a myšlenky vnímající.

Ale proč se dají někteří recruiteři na Temnou stranu Síly? Odpovím replikou ve filmovém stylu. Jako bych totiž slyšel slova mistra Yody:

"Nedočkavostí hoříš ty! Čistě prospěchářsky ty, jak vidím, jednáš! Temná strana Síly tebe ovládnout se pokouší!"


Aby bylo zcela jasno, tak chci říct, že recruiterští Jediové jsou i mimo iRecruit ;-) Nepíšu tyto řádky proto, abych nás adoroval a holedbal se, jak skvěle se oháníme světelným mečem.

Vyzývám tímto textem všechny, kteří se zajímají o trh práce, aby zvážili, porovnávali a pečlivě vybírali svého personalistu. Vyplatí se to.

Spoléhejte na tvrdá data stejně jako na vaši intuici. Ověřujte reference. Sejděte se a promluvte si. Zkrátka poznejte svého Jediho mezi recruitery, než se mu svěříte do rukou. Je to lepší, než se zaplést s Temnou stranou.

Dovolte mi tedy popřát vám stylově na cestu trhem práce:

Ať Síla provází tě!

Autor Luděk Kantor

Autor: Luděk Kantor

Luděk je původně vystudovaný strojař. Posléze prošel univerzitním vzděláním humanitního zaměření. Při pohovorech s technicky zaměřenými kandidáty často zavzpomíná na své předchozí působení v automotive a strojírenství. A co dělá ve volném čase? Vyhledává dobrodružství v přírodě, sleduje NHL a staví LEGO.


KomentářeChcete být v obraze?

Buďte první, kdo se dozví o tom, co se na Plzeňsku děje.


Souhlasím s podmínkami použití

Nemáme rádi spamy. Uděláme vše proto,
aby náš obsah byl pro vás zajímavý.