Poděkujte robotovi, že již nebudete „hR“


Poděkujte robotovi, že již nebudete „hR“Poděkujte robotovi, že již nebudete „hR“


Průmysl 4.0.

Kdo tento výraz ještě neslyšel, měl by si rychle zjistit, o co jde.

Žijeme v době, která bude se vší pravděpodobností zasažena výraznými změnami na trhu práce. A to bez výjimky. Nezáleží na tom, zda jste operátorem u stroje, pracovníkem v bance, logistikem nebo personalistou.

Odhadnout, kdy dojde k razantním změnám je obtížné. Stačí se podívat 10 let nazpět a pročíst si tehdejší literaturu nebo časopisy. Některé technické pokroky se předpovídaly, řada z nich šla kupředu výrazně rychleji, jiné zase vypadají i po dekádě jako přízraky z daleké budoucnosti.

Nynější transformace trhu práce bude patrně postupná s možností se přizpůsobit. Vyloučit však nelze ani možnost skokové změny.

Ani personalistika se změnám nevyhne

S lidskou prací úzce souvisí i personalistika. V čem mohou roboti personalistu nahradit? V úvahu přicházejí třeba tyto úkony:


  • sourcing kandidátů skrze sociální sítě
  • automatické párování v databázi (job description vs. profil kandidáta)
  • evidence a vyhodnocování videodotazníků
  • pozvání na osobní pohovory, zamítání uchazečů
  • tvorba smluv a směrnic
  • přihlašování na ČSSZ
  • objednávání pracovních pomůcek
  • docházkový systém
  • kompletní mzdová agenda


Jistě by šlo vyjmenovat i další činnosti. Výhodou robota je, že nutně nemusí mít podobu stroje o nohách a pažích. Většina z robotů bude naopak pracovat na softwarové bázi odkudsi z cloudu nebo jiné nehmotné entity. Tito roboti pak danou práci zvládnou hravě.


Nechte ho, on za to nemůže

Robot dostane přednost v okamžiku, kdy jeho práce bude levnější a efektivnější než práce člověka. Je evidentní, že někdo bude muset „z kola ven“.

Vinit roboty však není na místě. Robot nevznikl sám. Stvořil ho úmysl člověka. Člověk mu dal význam, reálnou podobu a schopnosti. Člověk si ho utvořil k obrazu svému.


Na cestě od „hR“ k „Hr“

Personalistika je označována souslovím Human Resources a zkratkou HR. V reálu však často funguje spíš ve smyslu „hR“, kde malé h < R je symbolem převahy zdrojů nad člověkem.

Co takhle změnit se z „hR“ na „Hr“? Velké „H“ bude reprezentovat skutečný důraz na „lidství“.

V tom tkví příležitost, jak se adaptovat na nový Hr svět. Svět nových Hr bude o kreativitě, o potenciálu přemýšlet mimo narýsované řádky. O pochopení lidských potřeb. O empatii a schopnosti pracovat s emocemi, jít za naprogramované obzory chladného stroje.

Robotizace je výzva. Připravte se na ni, ať nemusíte opakovat jednání dělníků z anglických manufaktur 19. století, kteří si brali do rukou nářadí a ničili stroje beroucí jim práci.

Úspěšný personalista se totiž transformuje z „hR“ na „Hr“ a robota nebude proklínat, ale naopak jej využije ke svému prospěchu.

Autor Luděk Kantor

Autor: Luděk Kantor

Luděk je původně vystudovaný strojař. Posléze prošel univerzitním vzděláním humanitního zaměření. Při pohovorech s technicky zaměřenými kandidáty často zavzpomíná na své předchozí působení v automotive a strojírenství. A co dělá ve volném čase? Vyhledává dobrodružství v přírodě, sleduje NHL a staví LEGO.


KomentářeChcete být v obraze?

Buďte první, kdo se dozví o tom, co se na Plzeňsku děje.


Souhlasím s podmínkami použití

Nemáme rádi spamy. Uděláme vše proto,
aby náš obsah byl pro vás zajímavý.